Dlaczego srebro ciemnieje?

2020-09-22
Dlaczego srebro ciemnieje?

Wiele osób z niepokojem obserwuje pojawienie się ciemnego nalotu na srebrnej i pozłacanej biżuterii. Często pojawiają się wówczas podejrzenia o niskiej jakości biżuterii czy wręcz podróbce srebra. Wielu Klientów pojawia się też u nas z chęcią reklamacji takich produktów. Nic bardziej mylnego - czernienie srebra absolutnie nie oznacza jego niskiej jakości. Jest to proces naturalny związany z siarczkiem srebra występującym w powietrzu.

DLACZEGO SREBRO CZERNIEJE?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej - proces ciemnienia srebra jest zupełnie naturalny i powszechny. Wynika przede wszystkim z właściwości chemicznych srebra oraz występowania w powietrzu (i nie tylko) siarczku srebra. To właśnie on przyczynia się do powstawania na powierzchni ciemnego nalotu.

Powietrze, ale również skóra to coś, z czym srebro ma kontakt cały czas. Im więcej związków siarkowodoru znajduje się w powietrzu, tym szybciej nasze srebro zacznie czernieć. Dla przykładu - jeśli żyjemy w zanieczyszczonym środowisku w dużym mieście to nasza biżuteria szybciej pokryje się ciemnym nalotem, niż u osoby mieszkającej w Bieszczadach. Nie jest jednak tak, że tylko otoczenie ma wpływ na naszą biżuterię, ale również nasza dieta czy sposób użytkowania i przechowywania biżuterii.

CZY CIEMNIENIE SREBRA OZNACZA CHOROBĘ?

Jest to również bardzo powszechna opinia, trudno jednak stwierdzić, czy jest ona prawdziwa. Nie znajdziemy niestety badań naukowych potwierdzających tę hipotezę, jednak gdyby czernienie srebra zależało wyłącznie od naszego zdrowia, zdecydowanie srebro leżące w szufladzie nie ulegałoby temu procesowi. Z drugiej jednak strony nasza biżuteria ma kontakt ze skórą. Jeśli zachorujemy, bardzo często zmienia się nasza dieta, pojawiają się regularnie przyjmowane leki itp. A to wszystko ma wpływ na naszą skórę i naturalne wydzieliny (m.in. na pot), którego zmieniony skład chemiczny może właśnie powodować przyspieszone czernienie biżuterii.

Dlaczego srebro czernieje

CO ZROBIĆ, ABY SREBRO NIE CIEMNIAŁO?

Ciemnienie srebra jest procesem nieuniknionym, jednak istnieje kilka bardzo prostych zasad, dzięki którym biżuteria dłużej zachowa swój blask. Przede wszystkim powinniśmy odpowiednio przechowywać swoją biżuterię. Szczelnie zamknięte szkatułki i pudełka będą doskonałym wyborem. Możemy też chować biżuterię do woreczków strunowych. Dzięki temu odcinamy biżuterię od dopływu powietrza, co sprawi, że dłużej będziemy się cieszyć blaskiem naszego srebra. Wiele osób ma tendencję do zostawiania biżuterii w łazience czy przechowywania jej na ozdobnych wieszakach na biżuterię.

Nasza biżuteria powinna być również prawidłowo użytkowana. Co to oznacza? W miarę naszych możliwości powinniśmy unikać kontaktu biżuterii z wodą, kosmetykami czy środkami chemicznymi. Dlatego jeśli planujemy sprzątanie mieszkania - zdejmijmy na ten czas pierścionki. Nie rozpylajmy też perfum na naszyjniki, starajmy się pilnować odwrotnej kolejności. Czyli najpierw używamy perfum, po chwili zakładamy łańcuszek.

Specjalnie na potrzeby tego artykułu przeprowadziłam test biżuterii. Kolczyki z naszego sklepu posiadam już kilka lat. Na potrzeby tego eksperymentu wyciągnęłam jeden z mojego szczelnego pudełka na biżuterię i zostawiłam na miesiąc na stole w jadalni. Efekt możecie ocenić sami, myślę, że jest to najlepszy dowód na to, że czernienie srebra nie ma powiązania z jego jakością.

Jak przechowywać srebro

JAK WALCZYĆ Z CIEMNYM NALOTEM

Nie przejmujmy się, jeśli nasza biżuteria mimo wszystko pociemniała. Istnieje bardzo prosty sposób na wyczyszczenie naszej biżuterii (nawet pozłacanej). Oczywiście możemy udać się do złotnika, jednak w przypadku czyszczenia bębnowego kamienie w naszej biżuterii mogą zostać porysowane. Zupełnie nie polecam takiego czyszczenia w przypadku biżuterii pozłacanej - warstwa złota ulegnie całkowitemu wytarciu.

Najlepszym i najbardziej bezpiecznym sposobem jest zakupienie odpowiedniego płynu do czyszczenia biżuterii. Krótką fotorelacje przygotowałam dla was już kilka lat temu, znajdziecie ją tutaj, jednak teraz miałam okazję powtórzyć czyszczenie na biżuterii pozłacanej. Poniżej znajdziecie porównanie - zdjęcie kolczyków przed czyszczeniem oraz po wyczyszczeniu ich płynem.

Czyszczenie srebra przed
Czyszczenie srebra po

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 155 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-11
Szybka i sprawna transakcja. Obsługa klienta najlepsza! Polecam z całego serca.
2022-08-23
Bardzo miła i sprawna obsługa
pixel