Kamienie naturalne, syntetyczne oraz sztuczne.

2016-07-15
Kamienie naturalne, syntetyczne oraz sztuczne.
Naturalne kamienie szlachetne od wieków budziły wiele emocji. Były symbolem bogactwa i piękna, noszone dla podniesienia statusu społecznego. Są bardzo wartościowe i dość rzadko spotykane. Obecnie natomiast możemy zakupić biżuterię z rubinami, szafirami, szmaragdami czy tanzanitami za bardzo rozsądną kwotę. Dlaczego?






Kamienie naturalne

Naturalne kamienie szlachetne są minerałami, które formowały się przez tysiące lat w trzech rodzajach skał (magmowe, osadowe i metamorficzne). Teoretycznie są to samorodne substancje pochodzenia organicznego o ściśle określonym składzie chemicznym i właściwościach fizycznych. Występują bardzo rzadko, w określonych miejscach, z tego też powodu są bardzo cenne. Między innymi dlatego od dawna poszukiwano sposobów na stworzenie ich odpowiedników przez człowieka.

 
Certyfikowany rubin naturalny vs. rubin syntetyczny. Zdjęcie rubinu naturalnego: gemeo.pl



Kamienie syntetyczne

Początkowo kamienie syntetyczne były wręcz droższe od kamieni naturalnych. Pierwszym czynnikiem wpływającym na ich wysoką cenę była droga technologia, dzięki której uzyskiwano kamienie. Drugim powodem była pozornie wyższa jakość kamieni - były one bardzo czyste, miały również dużo ładniejsze, bardziej intensywne kolory. Synteza korundu, z którego wytwarzane są rubiny i szafiry, została opracowana już w XIX w. Technologia została szybko rozwinięta, dzięki czemu człowiek był w stanie wyhodować coraz więcej różnego rodzaju kamieni syntetycznych. Jeszcze niedawno natomiast nie funkcjonowały syntetyczne odpowiedniki opalu oraz aleksandrytu.



Jak powstają kamienie syntetyczne?Zdjęcie: http://www.ruby-sapphire.com/verneuil-synthetic-corundum-dangerous-curves.htm


Ciekawostką jest to, że dzisiaj nie istnieje już żaden kamień szlachetny, którego imitacji nie udałoby się stworzyć. Obecnie kamienie syntetyczne można otrzymać przy użyciu różnych metod, wytwarzane są też na szeroką skalę. Różnicę pomiędzy kamieniami naturalnymi a syntetycznymi może dostrzec jedynie wprawne oko specjalisty uzbrojonego w lupę lub mikroskop. A niekiedy nawet w ten sposób nie otrzymamy w 100% wiarygodnej opinii.

Kamienie naturalne z pewnością nie będą zawierały bąbelków powietrza, co zdarza się z przypadku kamieni syntetycznych. W przypadku kamieni naturalnych możemy mieć do czynienia z różnego rodzaju inkluzjami czy wrostkami, czyli elementy innych minerałów, które nadają kamieniom dodatkowego uroku. Przede wszystkim przy zakupie biżuterii musimy zwrócić uwagę na cenę. Biżuteria z naturalnymi kamieniami szlachetnymi to koszt zaczynający się od kilku tysięcy złotych. Jeśli chcemy mieć pewność - warto zwrócić się do pracowni gemmologicznej z prośbą o zbadanie naszego kamienia oraz wystawienie certyfikatu.



Kamienie sztuczne

Kamienie sztuczne różnią się od kamieni syntetycznych tym, że nie mają swojego odpowiednika w naturze. Doskonałym przykładem jest cyrkonia lub moissanit. Mają one przypominać drogocenne kamienie, kwalifikują się również do grupy kamieni jubilerskich. Niemniej jednak ich skład chemiczny oraz właściwości fizyczne są zupełnie inne. Wielokolorowe cyrkonie mogą imitować różne kamienie naturalne - rubiny, szmaragdy, topazy czy szafiry. Moissanit natomiast jest najlepszą wyprodukowaną do tej pory imitacją diamentów.


Główną zaletą posiadania biżuterii z naturalnych kamieni szlachetnych jest z pewnością ich wartość inwestycyjna. Niemniej jednak dzięki temu, że obecnie na szeroką skalę produkowane są kamienie syntetyczne, każdy z nas może mieć dostęp do biżuterii z ulubionym kamieniem.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 155 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-01-04
Zamówienie przebiegło sprawnie. Biżuteria warta zakupu. Piękna.
2022-06-02
Obsługa kontaktowa i bardzo pomocna. Produkt doszedł zgodnie z ustaleniami. Druga połówka z produktu zadowolona. Bardzo :)! Polecam.
pixel