Jakie są rodzaje splotu łańcuszka?

2017-10-14
Jakie są rodzaje splotu łańcuszka?

Srebrne łańcuszki to jeden z największych biżuteryjnych klasyków. Są chętnie wybierane nie tylko przez kobiety, ale również przez mężczyzn. Świetnie wyglądają zarówno solo, jak i w towarzystwie zawieszki. Wybierając łańcuszek mamy jednak do czynienia z różnymi splotami, których nazewnictwo może z początku wydać się dość skomplikowane. Przede wszystkim - dobrze jest wiedzieć jakiego łańcuszka szukamy i znać nasze ulubione rodzaje splotu. Poniżej przedstawiamy zestawienie najbardziej popularnych splotów, które produkowane są przez jubilerów od pokoleń.

Pancerka

Jest to splot niesamowicie popularny wśród panów. Charakteryzuje się pojedynczymi, spłaszczonymi ogniwami o regularnym kształcie, które posiadają oszlifowane płaszczyzny. Nowoczesne pancerki doczekały się ciekawych wariacji - dodatkowych wyżłobień wzdłuż ogniw, zmatowionych elementów czy choćby diamentowania. W niektórych pancerkach ogniwka mają kształt prostokąta lub kwadratu. Pancerka najczęściej jednak wykończona jest klasycznie a wypolerowane, płaskie powierzchnie przepięknie odbijają światło. U mężczyzn gruba, masywna pancerka bardzo przyciąga uwagę, cienkie z kolei wykorzystywane są często jako baza pod krzyżyk lub ciekawą, męską zawieszkę. Delikatniejsze pancerki natomiast często wybierane są przez kobiety.

Figaro

Splot, który również jest bardzo popularny wśród panów. Jest to poniekąd wariacją splotu pancerka, wykonany jest z bardzo podobnych ogniw. Charakteryzuje się trzema ogniwkami okrągłych ogniwek połączonych jednym większym, bardziej podłużnym. Łańcuszek wygląda atrakcyjnie zarówno w męskiej wersji, która jest zdecydowanie cięższa, jak i w delikatnym, kobiecym wydaniu.

Singapur

Splot ten często określany jako crub, czyli 'skręcona pancerka'. Dość trafnie opisuje to kształt łańcuszka. Jest on stworzony z oczek dość charakterystycznych dla pancerki, jednak dużo mniejszych. Oczka połączone są w taki sposób, że łańcuszek ulega skręceniu na całej długości. Kształtem przypomina on nieco strukturę DNA. Jest to splot, który, dzięki zachowanemu skrętowi łańcuszka, przepięknie odbija światło. Dodatkowo jest splotem ciekawym, a jednocześnie na tyle neutralnym, że śmiało możemy go połączyć z zawieszką.

Ankier

Nazwa tego splotu wywodzi się z marynarki. Bezpośrednio nawiązuje do łańcuchów używanych do mocowania kotwic. Ciekawostką jest, że w języku angielskim ten rodzaj splotu opisywany jest nazwą marina. Ankier charakteryzuje się regularnymi ogniwkami, które układają się w stosunku do siebie pod kątem 90 stopniu. Najczęściej do łańcuszka typu ankier używa się ogniwek owalnych, jednak możemy również spotkać się z ogniwkami prostokątnymi czy owalnymi. Splot wykonany z dużych oczek również chętnie wybierany jest przez panów. Łańcuszek z dużymi oczkami najlepiej wygląda bez towarzystwa zawieszki ze względu na rzucające się w oczy, duże ogniwka. Jeśli łańcuszek ma być noszony z zawieszką powinien być delikatny - najczęściej o szerokości maksymalnie 1,5 milimetra.

Linka

Bardzo często określana także jako żmijka, snake lub żyłka. Jest to prosty, klasyczny łańcuszek charakteryzujący się tym, że bardzo miękko układa się na zgięciach. Przekrój łańcuszka o splocie linki może mieć kształt koła, prostokąta, ale też sześciokąta lub nawet ośmiokąta. Cechą charakterystyczną tego splotu jest fakt, że nie widać w nim łączenia poszczególnych oczek. W tym splocie najczęściej wykonuje się łańcuszki cienkie, które przeznaczone są dla kobiet. Jego prosty kształt może sugerować, że świetnie będzie wyglądał w towarzystwie zawieszki. To prawda, jednak z łańcuszkiem o splocie linki musimy obchodzić się wyjątkowo ostrożnie. Jest to łańcuszek, który bardzo łatwo może się zerwać lub przełamać. Dlatego jeśli decydujemy się na zawieszkę pamiętajmy, aby była ona bardzo lekka.

Kostka

Łańcuszek wykonany z połączonych ze sobą, maleńkich kosteczek. Wykonywany jest najczęściej w wersjach lekkich i delikatnych. Ze względu na dość prosty splot stanowi świetną bazę pod zawieszkę. Doskonale wygląda w połączeniu z zawieszką z kamieniem szlachetnym.

Bismark

Nazwa prawdopodobnie pochodzi od Żelaznego Kanclerza Otto Bismarka, który uwielbiał nosić łańcuszki o tym splocie. Łańcuszek typu bismark jest bardzo ozdobny, efektowny i charakterystyczny. Składa się z rzędów ogniwek połączonych ze sobą w szeroki pas. Bardzo często szersze sploty typu bismark używane są do bransoletek.

Kulkowy

Splot składający się z połączonych ze sobą kuleczek. Łańcuszki kulkowe bardzo chętnie używane są do męskich naszyjników z tzw. nieśmiertelnikami. Dawniej nieśmiertelniki używane były w armii jako identyfikatory. Obecnie na nieśmiertelnikach graweruje się ważne daty, wydarzenia, imiona. W damskim wydaniu łańcuszki te najczęściej są delikatniejsze i dodatkowo diamentowane.

Gucci

Znany także jako splot marynistyczny. Wykonany jest z nietypowych, podwójnych oczek, które zapobiegają zaplątaniu się łańcuszka. Splot jest bardzo charakterystyczny i elegancki, lubiany zarówno przez panie, jak i panów (w bardziej masywnym wydaniu). Najlepiej prezentuje się bez dodatkowej zawieszki.

Koreana

Bardzo interesujący i niebanalny splot, który świetnie sprawdzi się jako baza do zawieszki, a także solo. Ogniwka użyte do splotu koreana najczęściej są w kształcie prostopadłościanu. Połączone ze sobą tworzą pozornie zawiłą konstrukcję, z którą należy obchodzić się ostrożnie. Jest to splot przede wszystkim dla kobiet, który doczekał się bardzo ciekawych wariacji: splotu popcorn, który ma podobną budowę, jednak ścianki łańcuszka wyglądają jak nadmuchane oraz splotu koreana bombe, których ścianki są diamentowane i przepięknie odbijają światło.

Spiga

Niekiedy stosuje się nazwę kłos. Splot przypominający wyglądem kłos zboża lub delikatny warkocz. Jego ogniwa ukształtowane są w ósemki, a sam splot sprawia wrażenie bardzo solidnego. Lubiany zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety.

Sploty łańcuszków – różne rodzaje 

Poza zestawieniem najbardziej popularnych i klasycznych splotów oczywiście możemy spotkać się jeszcze z wieloma ich wariacjami, splotami popularnymi lub autorskimi splotami, które nie doczekały się jeszcze swojej nazwy. Artyści wręcz prześcigają się w nowych projektach. Mi osobiście najbardziej przypadł do gustu elegancki splot gucci oraz oryginalna koreana. Jak jest u Was? :)

Pokaż więcej wpisów z Październik 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 155 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-11
Szybka i sprawna transakcja. Obsługa klienta najlepsza! Polecam z całego serca.
2023-05-28
Piekny naszyjnik . Polecam
pixel