Jak sprawdzić czy bursztyn jest naturalny?

2016-06-15
Jak sprawdzić czy bursztyn jest naturalny?
Bursztyn jest na tyle cennym i pożądanym kamieniem, że bardzo często zostaje podrabiany. Często możemy spotkać bardzo tanie zawieszki, w których dodatkowo zatopione są imitacje owadów. Jest to dość oczywista sytuacja - bursztyn sam w sobie jest cenną skamieliną, a okazy z zatopionymi przed 50 milionami laty owadami są bardzo drogie. Co jednak w sytuacji, gdy identyfikacja naszej ozdoby nie jest tak łatwa? 
 
Wraz z postępem techniki wynaleziono żywice formaldehydowe, nitrocelulozę, kazeinę oraz polistyren. To właśnie ostatnie z wymienionych tworzyw sztucznych umożliwia zatopienie wewnątrz imitacji drobnych owadów. Wśród imitacji bursztynu możemy wyróżnić tzw. 'młodą żywicę'. Są to skamieliny, które powstały około 1 miliona lat temu - nijak więc ma się do historii prawdziwego, bałtyckiego bursztynu. Materiałów, które imitują nasze cenne ozdoby jest więc bardzo wiele, prawdziwy bursztyn jest tylko jeden. Na szczęście mamy dla Was sprytne sposoby na sprawdzenie, czy bursztyn jest naturalny.


 
1. Sprawdź twardość bursztynu
W tym przypadku test jest bardzo prosty do przeprowadzenia. Oryginalny bursztyn powinien być twardszy od dobrze odżywionego, zdrowego paznokcia. Kopal natomiast (czyli właśnie młoda żywica o której wcześniej wspominałyśmy) zostanie zarysowana. Test jest bardzo szybki do przeprowadzenia - spróbujmy po prostu porysować bursztyn. Naturalny jantar powinien pozostać nienaruszony. Test ten nie ma jednak zastosowania w przypadku materiałów sztucznych - tutaj każdy plastik wygra z naszymi paznokciami.
 
2. Sprawdź właściwości elektrostatyczne bursztynu
Testowany kamień pocieraj miękką ściereczką albo kawałkiem wełnianego swetra przez około 20 sekund. Następnie weź do ręki pasmo włosów lub bardzo drobne kawałki papieru. Naturalny bursztyn powinien wykazać właściwości elektrostatyczne i przyciągnąć papier, włosy lub nawet drobinki kurzu. Plastik w 95% nie wykaże podobnych cech.
 
3. Bursztyn naturalny unosi się w słonej wodzie
Jak bardzo słonej? Przygotujmy roztwór wody z solą kuchenną w proporcji 2:1. Wymieszajmy dokładnie, następnie wrzućmy do niego nasz bursztyn. Jeśli jest prawdziwy, powinien wypłynąć na powierzchnię. Kopal zdecydowanie nie przejdzie tego testu, podobnie jest plastikiem. Musimy mieć natomiast na uwadze, że jeśli bursztyn naturalny zawieszony na sznurku, rzemieniu lub posiada elementy ozdobne wykonane ze srebra - może mimo wszystko pójść na dno. Jest to bardzo lekka skamielina, dlatego obciążenie nawet delikatnego łańcuszka może spowodować, że bursztyn zatonie.
4. Jak smakuje bursztyn?
Kolejna próba, którą możemy wykonać w domu. Umyjmy nasz bursztyn wodą z mydłem, a następnie bardzo dokładnie go wypłuczmy pod bieżącą wodą. Naturalne kamienie nie mają wówczas żadnego smaku. W przypadku plastiku możemy wyczuć smak chemikaliów. W przypadku tego testu sprawdzimy czy mamy do czynienia z plastikiem, nie odróżnimy natomiast naturalnego bursztynu od kopalu.

5. Nagrzewanie bursztynu
Sposób pewny, natomiast bardzo inwazyjny. Polega na podgrzaniu końcówki igły, rozgrzaniu jej do czerwoności, a następnie dotknięciu bursztynu. Po tym zabiegu bursztyn powinien wypalić się punktowo, spłonie zupełnie jak kadzidła i wykruszy się. Inny rodzaj naturalnej żywicy po prostu się roztopi. Po naturalnym bursztynie dodatkowo pozostanie ładny zapach podobny do zapachu palonego drewna sosny. Po tworzywie sztucznym z kolei pozostanie bardzo nieprzyjemny zapach.


6. Wykorzystaj światło UV
Światło ultrafioletowe sprawi, że nasz kamień zacznie się tlić delikatnym, niebieskim światłem. Niektóre rodzaje bursztynu potrafią przyjąć żółto-miodowy odcień. Tworzywo sztuczne w ogóle nie zmieni koloru. Kopal z kolei powinien stać się biały.


7. Użyj acetonu
Wystarczy zwykły zmywacz do paznokci z acetonem. Możemy także wykorzystać alkohol etylowy. Wystarczy tylko kilka kropel umieścić na naszym kamieniu, aby sprawdzić autentyczność bursztynu. Tworzywo sztuczne oraz kopal mogą się odbarwić lub stać lepkie, klejące w dotyku. Prawdziwy, naturalny bursztyn nie powinien zareagować na te próby.Jeśli powątpiewacie więc w autentyczność swojego bursztynu spróbujcie posłużyć się powyższymi sposobami. Niestety najpewniejszym sposobem jest podgrzanie bursztynu, jest też jednak najbardziej inwazyjnym testem. Spróbujmy jednak wykorzystać kompilację części, albo nawet wszystkich sposobów, aby mieć pewność, że nasza biżuteria i kamienie są naturalne.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 155 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-06-02
Obsługa kontaktowa i bardzo pomocna. Produkt doszedł zgodnie z ustaleniami. Druga połówka z produktu zadowolona. Bardzo :)! Polecam.
2021-11-08
Wszystko jak zawsze na najwyższym poziomie. Szybka realizacja, wszystko pięknie zapakowane, zgodne z opisem. Biżuteria jest cudowna, bardzo polecam!
pixel