Jadeit - kamień szczęścia i harmonii

2017-01-26
Jadeit - kamień szczęścia i harmonii

Kamienie naturalne mają niebagatelny wpływ na nasz organizm. Kamienie szlachetne i półszlachetne gromadzą w sobie energię, którą następnie oddają nam. Jadeit formując się długo we wnętrzu Ziemi kumuluje w sobie potężną energię. Jest to kamień, który używany był do wyrobu biżuterii już przez Majów. Przypisywali mu oni magiczne właściwości. Uważali za talizman, który zapewniał szczęście i chronił przed złą energią. Zmarłym wkładano drobne koraliki z jadeitu w usta, aby na tamtym świecie mieli namiastkę serca. Jadeit był też bardzo cenionym kamieniem w starożytnej kulturze chińskiej.

ODROBINA HISTORII

Jadeit należy do grupy krzemianów, można w nim odnaleźć związki żelaza i chromu. Według badań historia tego kamienia zaczyna się w Ameryce Południowej już 4500 lat p.n.e. Już wtedy używany był jako ozdoba dla przywódców plemiennych. Wytwarzano też z niego broń, przedmioty użytkowe i ceremonialne. Niemniej jednak jadeit najczęściej kojarzony jest z Chinami. Nie bez powodu. To tam od tysięcy lat zajmuje szczególne miejsce w kulturze i szeroko rozumianym zdobnictwie. Początkowo był on zarezerowany wyłącznie dla rodziny cesarskiej. Miał większe znaczenie niż inne metale czy kamienie szlachetne. Ciekawostką jest fakt, że białym jadeitem opłacano nawet podatki.

Największym i najbardziej cenionym dostawcą jadeitu jest Birma. Od ponad 200 lat zaopatruje Chiny w przepiękny jadeit cesarski. Kamień został także odkryty w Gwatemali, Chinach, Japonii, we Włoszech oraz w Californii. Co ciekawe, z kopalni jadeitu słynie także Polska. Kamień ten wydobywa się w wiosce Tąpadła na Dolnym Śląsku.

BIŻUTERIA Z JADEITU

Jadeit jest niesamowicie wdzięcznym kamieniem bardzo chętnie wykorzystywanym przy tworzeniu biżuterii. Szeroka gama kolorystyczna, ciekawe odcienie kamieni zachęcają do tworzenia wyjątkowych naszyjników czy bransoletek. W jubilerstwie najczęściej można spotkać jadeity oszlifowane na gładko, nie jest to jednak reguła. Coraz częściej spotyka się kamienie fasetowane - czyli szlifowane w taki sposób, aby odbijały światło na wielu płaszczyznach. Ważne jest, aby wiedzieć, że jadeit można spotkać w naprawdę wielu barwach. Poza pięknymi odcieniami zieleni możemy spotkać także jadeity białe, pomarańczowe, wpadające w róż czy brąz.

JAK SPRAWDZIĆ CZY JADEIT JEST PRAWDZIWY?

Istnieją trzy sposoby, aby w domowych warunkach sprawdzić czy kamień może być naturalny. Pierwszy polega na przyjrzeniu się naszemu kamieniowi z bliska, najlepiej w dużym powiększeniu. Jeśli nie dysponujemy lupą, możemy zrobić zdjęcie, które powiększymy na komputerze. Naturalne kamienie będą się między sobą różniły. Mogą mieć różne odcienie, zawierać malutkie inkluzje, mikropęknięcia czy granulki lub delikatne włókna. Jeśli kamienie, które zostały użyte w naszej biżuterii różnią się między sobą, możemy podejrzewać, że są naturalne.

Kolejnym sposobem jest sprawdzenie gęstości kamienia. Oczywiście w domowych warunkach nie jesteśmy w stanie tego zmierzyć, jednak już unosząc biżuterię w dłoni możemy wyczuć, że waży ona więcej niż sztuczna biżuteria z plastiku czy akrylu. Jadeit jest też twardym kamieniem, który potrafi zarysować szkło. Jednak ta metoda sprawdzania autentyczności kamieni jest dość ryzykowna, ponieważ bliski brat jadeitu, nefryt, jest kamieniem o bardzo podobnym składzie, jednak nie jest już tak wytrzymały. Próbując zarysować kamień ryzykujemy więc jego zadrapaniem.

MAGICZNA MOC JADEITU

Święty kamień władzy, długowieczności i mądrości - tak w krótki sposób możnaby podsumować podsumować ten kamień. Wierzy się, że jadeit jest przede wszystkim amuletem przeciwko złej energii, złym czarom i urokom. Pomaga odnaleźć właścicielowi odpowiednią drogę, dodaje siły i pewności siebie. Szczególnie polecany jest osobom cierpiącym na depresję, ponieważ poprawia nastrój, zapewnia szczęście i odgania złe myśli. Równoważy cały organizm, przywraca harmonię, odpręża nerwy. Jest również kamieniem rodzinnym. Jego ważną magiczną cechą jest łagodzenie konfliktów międzypokoleniowych. Wspiera spokojne życie, bez gniewu i negatywnych emocji.

Jako amulet powinien być noszony bezpośrednio przy ciele, w postaci bransoletek z kamieni naturalnych lub naszyjników. Poza dobrą energią, ma również zatrzymywać przy nas pieniądze, zapewniając dobrobyt i długie, szczęśliwe życie.

Różnym kolorom jadeitu przypisuje się też nieco zróżnicowane właściwości. Zielony jadeit zwiększa wiarę w siebie i sprzyja samorealizacji. Jest też nazywany kamieniem śnienia, trzymając go w nocy pod poduszką można uzyskać sny pełne podpowiedzi. Dawni kupcy trzymali zielony jadeit w dłoni podczas negocjacji. Pomaga on przy podejmowaniu decyzji biznesowych oraz w trakcie negocjacji, dlatego jest kamieniem polecanym osobom prowadzącym firmę oraz handlowcom. Kamień brzoskwiniowy i pomarańczowy w kulturze chińskiej symbolizuje fortunę, długowieczność oraz radość życia. Oliwkowy jest to połączenie właściwości jadeitu zielonego oraz żółtego. Stosuje się go, gdy przechodzimy emocjonalną transformację i wchodzimy na wyższy etap rozwoju. Jest kamieniem polecanym gdy potrzebujemy większego zrozumienia. Dodaje on siły i wytrwałości, jest dobrym amuletem do osiągania celów długoterminowych i wymagających dużego wysiłku i nakładu pracy. Czarny jadeit jest kamieniem ochronnym na poziomie fizycznym oraz duchowym. Często zabierany jest jako amulet w podróży. Służy również do oczyszczania ze strachu, negatywnych wzorców oraz destrukcyjnych emocji, takich jak gniew, zazdrość, nienawiść. Niebieski nazywany jest też 'kamieniem filozoficznym'. Jego energia pomaga spokojniej spojrzeć na świat i stłumić w sobie nadmierny gniew.

JADEIT A ASTROLOGIA

Planetą jadeitu jest Merkury. On sam jest kamieniem patronującym osobom urodzonym pomiędzy 21 sierpnia a 9 września. Są to osoby pracowite, ale również bardzo zaradne, którym towarzyszy także pomyślność losu i szczęście. Kamień ten pomaga przetrwać porażki oraz osiągać sukcesy we wszystkich dziedzinach życia przy niewielkim nakładzie pracy. Przypisywany jest osobom spod znaku Barana, Raka, Wagi i Ryb.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 155 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-11
Szybka i sprawna transakcja. Obsługa klienta najlepsza! Polecam z całego serca.
2021-12-26
Super obsługa.
pixel