Ile złota jest w złocie?

2016-06-30
Ile złota jest w złocie?
Dlaczego stosuje się domieszki?
Czyste złoto jest zdecydowanie zbyt miękkie i kruche, aby mogło zachować formę pierścionka, naszyjnika, czy jakiejkolwiek innej ozdoby. Bardzo szybko uległoby zniszczeniu. Dlatego przy wyrobie biżuterii używa się kruszcu, który jest złotem z określoną ilością domieszki różnych metali. Celem standaryzacji ilości złota w złocie wprowadzono tzw. próby złota oraz karaty. Zdecydowana większość wyrobów jubilerskich posiada oznaczenia Urzędu Probierczego lub producenta. Tym samym jednoznacznie określają one, jakiej próby jest dany przedmiot. Odstępstwem od tej reguły są złote monety kolekcjonerskie i sztabki.Próby jubilerskie i karaty
Ilość złota w danym stopie określa się w karatach. Jeden karat to 1/24 zawartości złota w stopie. Oznacza to, że 24-karatowe złoto jest złotem w 100%. Jest tak tylko z definicji, ponieważ w praktyce uzyskuje się próbę 999 lub 999,9. Z takim złotem możemy się spotkać w przypadku złota inwestycyjnego, które posiada najwyższe oznaczenia w skali karatowej, czyli 24-karatowe, 23-karatowe lub 22-karatowe. Jeżeli mamy do czynienia ze złotem 18-karatowym oznacza to, że w kruszcu znajduje się 18/24 złota oraz 6/24 innych metali.


Skala karatowa jest analogiczna do oznaczenia próby jubilerskiej. Próba złota oznacza procentową zawartość złota w złocie. Gdy mamy do czynienia ze złotem 24K, czyli próby 999,9, oznacza to, że w kruszcu zawarto 99,9% czystego złota. Kupując biżuterię z oznaczeniem próby jubilerskiej 585 wiemy, że w naszej ozdobie zawarte jest 58,5% czystego złota oraz 41,5% innych metali. Poniżej znajdziecie tabelkę, która wyjaśnia wszystkie próby złota, skalę karatową oraz oznaczenia probiercze.Próby złota w Polsce

Przy wyrobie biżuterii obecnie najczęściej stosuje się złoto:
  • 18-karatowe, które oznacza złoto w próbie 750 - jest to jednak próba bardzo rzadko spotykana w Polsce,
  • 14-karatowe, które oznacza złoto w próbie 585 - próba najczęściej spotykana zarówno w Polsce, jak i w Europie,
  • 8-karatowe, które oznacza złoto w próbie 333 - próba, która jest używana (oraz kupowana) coraz częściej ze względu na rosnące ceny złota.
Warto jednak wspomnieć, że dawniej bardzo często można było spotkać złoto o próbie 583, która obecnie nie jest stosowana. Zawierało ono 58,3% czystego złota oraz 41,7% innych metali. Taką próbę miały wyroby jubilerskie importowane z byłego Związku Radzieckiego.Oznaczenia probiercze
W Polsce wyroby jubilerskie ze złota, które ważą więcej niż 1 g znakuje się dodatkowo przez Urząd Probierczy. Dotyczy to również wyrobów ze srebra, które ważą więcej niż 5g. Takie oznaczenie również klasyfikuje zawartość złota w kruszcu - potwierdzone jest natomiast dodatkowymi, specjalistycznymi badaniami.Jak działają inne metale w kruszcu?
Jak już wspomniałyśmy wcześniej - dzięki zawartości innych metali nasza biżuteria dobrze zniesie próbę czasu, nie jest narażona na odkształcenia oraz nie kruszeje. Ale co jeszcze zawdzięczamy domieszce w naszych ozdobach?
Otóż od innych metali uzależniony jest również kolor złota. Aby uzyskać kolor żółty  stosowane są domieszki z miedzi lub cynku. Czerwone, różowe oraz zielonkawe złoto powstaje ze stopu ze srebrem oraz miedzią. Białe złoto natomiast jest wynikiem mieszkanki złota z niklem i palladem. Dodatkowo, aby białe złoto nie było matowe i pięknie się błyszczało, biżuterię z tego stopu pokrywa się rodem, który nadaje biżuterii piękną, jasną barwę.
Skale oznaczenia wyrobów jubilerskich ze złota
Próba złota
Skala karatowa
Oznaczenie probiercze

999,9

24-karatowe
 


 
958

23-karatowe
 
 
916

22-karatowe
 750

18-karatowe

585

14-karatowe
 
 
500

12-karatowe
 
 
417

10-karatowe
 375

9-karatowe
 
333

8-karatowePokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 155 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-21
Niedawno miałam przyjemność zakupu biżuterii w sklepie filigree.pl i jestem zachwycona moim doświadczeniem. Przede wszystkim chciałabym pochwalić szeroki wybór pięknych i unikalnych wzorów biżuterii, które są dostępne w sklepie filigree.pl. Znalezienie idealnego naszyjnika i bransoletki było niezwykle łatwe, ponieważ mieli wiele różnorodnych opcji, które pasowały do mojego gustu i stylu. Jakość biżuterii, którą zakupiłam, jest absolutnie niesamowita. Każdy detal jest starannie wykonany, a użyte materiały są wysokiej jakości. Moja biżuteria filigree.pl prezentuje się elegancko i wyrafinowanie. Obsługa w sklepie filigree.pl zasługuje na wyróżnienie. Personel jest wyjątkowo pomocny, kompetentny i troszczy się o potrzeby klientów. Moje pytania i wątpliwości były natychmiastowo rozwiązane, a doradztwo, które otrzymałam, było bezcenne. Dodatkowo, proces zakupu był łatwy i intuicyjny. Strona internetowa filigree.pl jest dobrze zaprojektowana, a zamówienie zostało szybko zrealizowane. Moja biżuteria została starannie zapakowana i dostarczona w terminie. Ogólnie rzecz biorąc, moje doświadczenie zakupowe w sklepie filigree.pl było znakomite. Polecam go każdemu, kto szuka wyjątkowej biżuterii o wysokiej jakości, profesjonalnej obsługi klienta i łatwego procesu zakupowego. Na pewno będę wracać po więcej wspaniałych i stylowych dodatków do mojej kolekcji.
2022-08-23
Bardzo miła i sprawna obsługa
pixel