Dlaczego brylanty?

2016-07-06
Dlaczego brylanty?

Pierścień już w starożytnym Egipcie był niezwykłym i bardzo ważnym symbolem. Koło oznaczało nieskończoność, a sama przestrzeń w środku stanowiła wejście, przejście, klucz. Już w starożytnych zapiskach odnajdowało się przepiękne, okazałe, złote pierścienie na palcach ukochanych kobiet władców.
Pierścieniom należytą cześć oddawali także starożytni grecy oraz rzymianie. Grecy zapoczątkowali noszenie najważniejszego pierścienia na serdecznym palcu lewej ręki. Według nich żyły znajdujące się w tym palcu (tzw. vena amoris) prowadziły prosto do serca. Rzymianki natomiast otrzymywały od mężczyzn pierścień wraz z kluczykiem. Podarek ten miał być kluczem do serca ukochanego. W tym czasie jednak podarowanie pierścionka nie wiązało się z obietnicą małżeństwa. Był to po prostu symbol miłości, oddania i nieskończoności.


W XIII wieku papież Innocenty ustanowił wydłużony czas oczekiwania pomiędzy obietnicą małżeństwa a samą ceremonią zaślubi. To właśnie ten moment stał się początkiem etapu narzeczeństwa. Pierwszym udokumentowanym przypadkiem podarowania pierścionka narzeczonego było wręczenie pierścienia z diamentem Marii Burgundzkiej przez austriackiego księcia Maksymiliana w 1447 roku.
Początkowo zwyczaj ten przejęli przedstawiciele najbogatszych warstw społecznych. Sama forma pierścionka zaręczynowego zmieniała się w zależności od aktualnej mody. W XVI wieku bardzo popularny był motyw kwiatowy i kolorowe kamienie, które symbolizowały wieczne oddanie oraz wierność. Dopiero w 1870 roku, po odkryciu złóż diamentów biżuteria z brylantami stała się nieco bardziej popularna. Wówczas mogli sobie na nią pozwolić również przedstawiciele niższych klas. W 1930 roku w Ameryce zaczęto promować pierścionki zaręczynowe, jako prezent na oświadczyny. Oficjalnie ogłaszano też, że wybrany pierścionek powinien stanowić wartość jednej lub dwóch miesięcznych pensji. Jest to początek współcześnie znanych pierścionków zaręczynowych.
Od tych właśnie czasów przyjęło się, że idealny pierścionek zaręczynowy to pierścionek z diamentem. Tradycja ta ma wymiar symboliczny. Diament oznacza trwałość uczuć, wierność i wieczność. Samo słowo diament pochodzi od greckiego adamas, czyli ? niezwyciężony. Tradycja podarowania pierścionka z brylantem ma też jednak swój wymiar praktyczny. Diament to najtrwardszy i najbardziej trwały kamień szlachetny.Dzisiaj niemal każdy może sobie pozwolić na zakup pierścionka z diamentem. Ceny zaczynają się już od 350 zł. Niekiedy pierścionki zaręczynowe mogą być ozdobione innymi kamieniami szlachetnymi: szmaragdami, rubinami czy szafirami. Szacuje się jednak, że ponad 80% kobiet otrzymuje pierścionek zaręczynowy z tym kamieniem.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 155 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-21
Niedawno miałam przyjemność zakupu biżuterii w sklepie filigree.pl i jestem zachwycona moim doświadczeniem. Przede wszystkim chciałabym pochwalić szeroki wybór pięknych i unikalnych wzorów biżuterii, które są dostępne w sklepie filigree.pl. Znalezienie idealnego naszyjnika i bransoletki było niezwykle łatwe, ponieważ mieli wiele różnorodnych opcji, które pasowały do mojego gustu i stylu. Jakość biżuterii, którą zakupiłam, jest absolutnie niesamowita. Każdy detal jest starannie wykonany, a użyte materiały są wysokiej jakości. Moja biżuteria filigree.pl prezentuje się elegancko i wyrafinowanie. Obsługa w sklepie filigree.pl zasługuje na wyróżnienie. Personel jest wyjątkowo pomocny, kompetentny i troszczy się o potrzeby klientów. Moje pytania i wątpliwości były natychmiastowo rozwiązane, a doradztwo, które otrzymałam, było bezcenne. Dodatkowo, proces zakupu był łatwy i intuicyjny. Strona internetowa filigree.pl jest dobrze zaprojektowana, a zamówienie zostało szybko zrealizowane. Moja biżuteria została starannie zapakowana i dostarczona w terminie. Ogólnie rzecz biorąc, moje doświadczenie zakupowe w sklepie filigree.pl było znakomite. Polecam go każdemu, kto szuka wyjątkowej biżuterii o wysokiej jakości, profesjonalnej obsługi klienta i łatwego procesu zakupowego. Na pewno będę wracać po więcej wspaniałych i stylowych dodatków do mojej kolekcji.
2022-08-23
Bardzo miła i sprawna obsługa
pixel