Biżuteria a kontrola bezpieczeństwa na lotnisku

2019-03-26
Biżuteria a kontrola bezpieczeństwa na lotnisku

Pierwszy lot samolotem z pewnością jest ekscytującym, ale także dość stresującym wydarzeniem. Ogromne lotnisko, ilość stanowisk i ludzi może przerażać. Do tego wszystkiego dochodzą dość rygorystyczne zasady odnośnie bagażu i moment kontroli bezpieczeństwa, kiedy przechodzimy przez bramki z wykrywaczem metalu. W tym miejscu często pojawiają się pytania dotyczące biżuterii. Co z nią zrobić? Czy muszę zdejmować całą biżuterię podczas odprawy? Co jeśli zapomnę o jakimś małym elemencie biżuterii i bramka to wykryje? Dlatego podstawowa rzecz, którą warto zrobić podczas odprawy na lotnisku to przestać się stresować. Wszyscy jesteśmy ludźmi i nie stanie się nic złego, jeśli nie wyjmiesz jednego kolczyka.

Jakie elementy biżuterii należy zdjąć podczas kontroli bezpieczeństwa?

Lecąc gdzieś na wakacje czy też w celach służbowych, chcemy cały czas wyglądać pięknie i nie mamy zamiaru rezygnować z biżuterii. I oczywiście nie musimy tego robić! Nasz bagaż podręczny podczas kontroli bezpieczeństwa zostanie sprawdzony i jeśli przewozimy w nim biżuterię, to można być o nią spokojnym – nikt nie każe się jej pozbywać.

Jednak co z tymi ozdobami, które mamy na sobie, będąc na lotnisku? Podczas kontroli bezpieczeństwa należy zdjąć większość biżuterii, którą mamy na sobie: zegarki, łańcuszkibransoletki oraz duże kolczyki. Następnie wystarczy włożyć je do specjalnych pojemników (do których zresztą trzeba włożyć także m.in. przewożony sprzęt elektroniczny i okrycie wierzchnie), a po sprawdzeniu wszystkich przedmiotów od razu wrócą one do Ciebie i możesz ponownie założyć wszystkie dodatki.

Czego nie trzeba zdejmować?

O ile zdjęcie zegarka czy łańcuszka zajmuje dosłownie chwilę, tak z wyciągnięciem kolczyka z wargi czy nosa może być już nieco większy problem. Tak samo z drobnymi kolczykami w uszach: dość łatwo jest je wtedy zgubić. Dlatego jeśli Twoja biżuteria jest wykonana ze stali chirurgicznej, albo masz dość sporą ilość kolczyków w różnych miejscach twarzy, możesz spróbować przejść kontrolę bez wyjmowania ich. Pamiętaj, że czujniki mają różną dokładność i nie muszą podnosić alarmu na każdy najmniejszy element biżuterii. Jeżeli jednak dadzą o sobie znać, obsługa poprosi Cię o wyjęcie kolczyków i po ponownym sprawdzeniu spokojnie będziesz mogła udać się dalej. Nie musisz także zdejmować złotych elementów biżuterii. Jeżeli nic nie wzbudzi podejrzeń ochrony, to przejdziesz kontrolę bezpieczeństwa bez żadnych problemów.

Przewożenie biżuterii w bagażu podręcznym

Jeżeli planujesz dłuższy wyjazd i chcesz zabrać ze sobą większe ilości biżuterii, możesz to śmiało zrobić. Pamiętaj jednak, aby umieścić ją w bagażu podręcznym. Tak samo jeśli chcesz zrobić komuś prezent i przywieźć z wycieczki biżuterię – także nie będzie z tym problemu.

A jeśli planujesz romantyczne oświadczyny za granicą i zastanawiasz się, jak zrobić to dyskretnie, pamiętaj, aby schować pierścionek w bagażu podręcznym, a nie nosić go przy sobie. Podczas kontroli musisz opróżnić wszystkie kieszenie i wtedy cała niespodzianka mogłaby się nie udać.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 155 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-11
Szybka i sprawna transakcja. Obsługa klienta najlepsza! Polecam z całego serca.
2022-08-23
Bardzo miła i sprawna obsługa
pixel